Mine veninder er ret vilde med de her kyllingeshawarma sandwich. De smager præcist som dem jeg engang fik i Syrien, når min familie og jeg var dernede på sommerferie. De bruger dog et andet slags brød dernede, og det er desværre engang imellem lidt svært, at få fat i det her i Danmark. Derfor er arabisk fladbrød et godt alternativ.
Kyllingen, hvidløgsaiolien, pomfritterne og de syltede agurker passer utrolig godt sammen. Det er ihvertfald en shawarma i vil blive afhængige af så pas på!
KYLLINGEMARINADE
4 personer
- 500 g kyllingebryst
- 250 ml natural yoghurt
- 3 spsk shawarmakrydderier
- 1 tsk ingefærpulver
- 1 tsk korianderpulver
- 1 citron
- 1 spsk bouillonpulver
- 1 spsk tomatpure
- 125 ml olie
- 100 ml eddike
- 2 hvidløgsfed
- Salt
HVIDLØGSAIOLI
- 250 ml mayonnaise
- 100 g naturel yoghurt
- 2 hvidløgsfed
- Salt
ANDET
- Arabisk fladbrød
- Syrlige syltede agurker
- Pomfritter
- Olie
- Smør
Skær kyllingebrystet i mellemtynde strimler, kom dem i en skål. Skær citronen i tynde skiver og kom dem i skålen sammen med kyllingebrystet. Tilføj krydderierne, olien, yoghurten, tomatpuren, presset hvidløg og eddike til kyllingen. Rør det hele godt sammen og stil det på køl i ca. 2-3 timer.
Pres hvidløget og rør det rundt sammen med mayonnaisen og yoghurten, smag til med salt.
Kom en tsk smør og ½ tsk olie i en stor forvarmet pande på mellemvarme. Kom derefter kyllingeblandingen på panden og rør det rundt så det er helt tilberedt.
Derefter skal blandingen kommes i en ovnfast fad som skal i en forvarmet ovn på 200 grader i 10 minutter, eller indtil kyllingen har opnået en gylden farve.
Kom en håndfuld pomfritter, 1 spsk hvidløgsaioli, et par skiver syltede agurker og 3 spsk. kylling shawarma i midten af en arabisk brød, fold kanterne mod hinanden, og kom din sandwich i en grillmaskine/multitoaster/kontaktgrill, sådan så brødet bliver sprød.
Skær sandwichen i 2 halve, og nyd det med noget ekstra hvidløgsaioli som dip og pomfritter.
Velbekomme


