HOVEDRETTER,  OPSKRIFTER,  SALATER,  VEGETAR

TOMAT BULGUR MED RØDKÅLSSALAT

Herhjemme prøver vi at spise vegetarmad en til to gange om ugen, selvom vi er ret glade for fisk og kylling. Denne her ret, kan dog godt spises med noget kylling hvis man har lyst til noget protein. Det er en af de nemme retter jeg kender, som er mættende og lækre. Prøv den – du vil ikke fortryde det!

2 -3 personer

BULGUR
  • 300 g bulgur
  • 4 tsk tomatpure
  • 2 grøntsagsbouillon
  • 1 løg
  • 1 tomat
  • Olie
RØDKÅL SALAT
  • 300 g revet rødkål
  • Saft af 1 hel citron
  • Salt
  • 2 spsk olivenolie

 

Kom revet rødkål, citronsaft, salt og olivenolie i en skål og bland det godt sammen. Kom det i køleskabet indtil bulguren er klar.

Varm gryden til mellem høj varme, og kom olien i. Kom derefter løg og tomat i gryden. Rør det rundt i 2 min. Tilsæt bouillonerne, tomatpure og salt i. Rør det hele godt sammen i ca. 2 min. Tilsæt derefter det skyllede bulgur og rør det sammen. Kom kogende vand i gryden, så det lige dækker bulguren med ca. 1 cm. Skru op på høj varme, og lad det komme op til kogepunkt. Når det koger, skruer du ned til mellem lav varme, og kommer låg på gryden i 20-30 min. indtil din bulgur er kogt færdigt.

 

Velbekomme

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *